Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ctím tradiční hodnoty, přesto volím Svobodné.

6. 12. 2011 17:34:28
Velmi často se v diskuzích dostávám do střetu v otázce, proč volím a podporuji Svobodné, když jsem v jádru vlastně konzervativně založený člověk. Svobodní přece chtějí naprostou svobodu jednotlivce, která by nikoho neomezovala ve své víře, sexuální orientaci, myšlenkách a v dalších individuálních postojích. Mnozí mi namítají, že se Svobodnými vyvstává nebezpečí, že se naše společnost začne z pohledu konzervatistů morálně pokřivovat a měnit svou identitu, že přestaneme ctít vlastní kořeny, že ztratíme národní hrdost a úctu k naší historii. A to zvláště, když nás k těmto hodnotám státní autorita nepovede a bude vše ponecháno na vůli jednotlivců. Rád bych v několika málo řádcích uvedl, proč se vlastně svobody rozhodování a Svobodných jako člověk milující svou vlast a člověk ctící tradiční hodnoty naši společnosti nebojím - ba naopak, proč si myslím, že jsou Svobodní možná tím posledním východiskem pro přežití vlasteneckých idejí a tradičních (konzervativních) hodnot ve společnosti.

Není mi příjemná homosexualita

Homosexualitu chápu jako deviaci a asi jsem z velké části skutečně homofobní. Lidé, co mě neznají, to ale na mě na první pohled nemusí vůbec zpozorovat, protože se s rozdílně orientovanými lidmi dokáži normálně bavit. Není mi to ale vždy příjemné, nevyhledávám proto jejich společnost nebo si nepouštím filmy s homosexuální tématikou. Přesto volím Svobodné, kteří tvrdí, že je sexuální orientace věcí každého z nás. Je také ale věcí každého z nás, jestli se s homosexuály bude stýkat, jestli bude obdivovat jejich kulturu, jestli bude vést vlastní děti k postojům, že je homosexualita normální. Volím Svobodné právě proto, abych si mohl ze své vůle vybrat školu a učitelé, kteří budou vést mé dítě k hodnotám, se kterýma se ztotožňuji. Zároveň ale ctím právo jiných rodičů zachovat se stejně, a zvolit si například školu, kde se na homosexualitu dívají jako na normalitu. Všichni bychom si měli být rovni, a ani jedna strana by neměla být vyvyšována nebo naopak diskriminována. Volím tedy Svobodné, jelikož chci mít možnost výběru z libovolného množství si navzájem rovných a konkurujících idejí.

Jsem hrdý na odkaz našich předků

Miluji naši vlast a vážím si obětí, které naši předci museli přinést, abychom zde mohli žít a zakládat další generace. Obdivuji naši kulturu a obyčeje, ale přesto volím Svobodné, kteří bojují za existenci minimálního státu. Volím tak zastánce filozofie, která odmítá státní dozor nad kulturním bohatstvím národa, která tvrdí, že nejefektivnějším správcem kultury jsou občané sami. Proč jsem se takto rozhodl? Postačilo mi k tomu ohlédnout se do minulosti, kdy zámky a hrady stovky let v soukromém vlastnictví kriticky nestrádaly, kdy naše tradice a obyčeje byly uchovávány ve vlastnictví obyčejnými lidmi, řemeslníky, umělci a jejich mecenáši. Nebyl to tehdy stát, který nám uchoval tyto poklady, byli jsme to my. Podíváme-li se naopak na pouze čtyři desetiletí trvající komunistickou státní správu idejí a kultury, není přece možné si neuvědomit, že stát jako správce tohoto bohatství selhal a že je skutečně k tomu tou nejméně vhodnou entitou. Můžeme tak být rádi, že si v minulosti stát tuto úlohu příliš nenárokoval. Věřím, že tradiční hodnoty a kulturní bohatství má vlastnit národ, a to konkrétně jednotlivci, kteří jej tvoří. A Svobodní jsou podle mně zárukou toho, že stát (malá skupiny jedinců) se nebude vměšovat do toho, co má být a co nemá být přenositelné bohatství pro další generace. Je individuální volbou každého z nás, co chceme nebo nechceme předávat dál svým potomkům.

Tvrdím tedy, že člověk, který se vnímá jako vlastenec a konzervativec ctící tradiční hodnoty, může stavět své přesvědčení na myšlenkách a principech, které jsou úhelným kamenem právě Svobodných. Myslím si, že tyto jimi proklamované hodnoty jsou jedinou možnou zárukou, že vlastnit minoritní postoje bude legitimní i v budoucnu. Proto jsem také jejich příznivec a proto je budu v následujících volbách volit.

Autor: Tomáš Kupec | úterý 6.12.2011 17:34 | karma článku: 18.82 | přečteno: 1293x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Nevyžádaná hudba sobotní noci

Je sobotní večer a hudba, která je určena pro návštěvníky sprnové venkovní taneční zábavy, se právě prodírá otevřeným oknem až k nám do obýváku.

19.8.2017 v 22:55 | Karma článku: 5.68 | Přečteno: 135 | Diskuse

Radim Lhoták

Po Německu se potulují stovky tisíc odsouzených nelegálních imigrantů: Není je kam zavřít.

Brusel úspěšně blokuje jakákoliv účinná opatření a německé orgány šturmují v otázkách vnitřní bezpečnosti. Čeká nás stejná doba temna jako po pádu Římského impéria?

19.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 32.41 | Přečteno: 1111 |

Leona Orságová

Obtěžování? Buď ráda, že se líbíš!

„Fííí! Ty máš ale postavičku, nechceš, abych ti...“ aneb málokterá láska začala hvízdáním a pokřikováním z lešení.

19.8.2017 v 12:00 | Karma článku: 20.06 | Přečteno: 1381 |

Lubomír Stejskal

K útoku v Barceloně trochu jinak

Dovedeme si představit, že by Evropská unie posílala finanční prostředky Islámskému státu? Šílená otázka, šílená představa. Proč se takto šíleně ptám?

19.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.82 | Přečteno: 5155 | Diskuse

Petr Sejkora

Nůž na krk EU - referendum 2021

Není řeč o emotivním CZEXIT! Jde o využití příštích 4 let k vyjednání důstojnější existence ČR v unii.

19.8.2017 v 5:45 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 51 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1797

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.