Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diagnóza: „Klausofobik“

25. 11. 2011 18:00:00
Rozhodl jsem se s vámi podělit o měsíc starý email, který jsem zaslal Tomáši Halíkovi v reakci na jeho „klausofobický“ článek - Nedávejte císaři, co je Boží. Dovoluji si zveřejnit také jeho krátkou reakci s vírou, že oceníte názor obou stran.

Dobrý den pane Halíku,

přečetl jsem si vaše poslední zamyšlení „Nedávejte císaři, co je Boží“, kde v důsledku tření mezi vámi a mnohými zástupci katolické církve u nás se zamýšlíte nad vztahem mezi církví a moci. Vzhledem ke kontextu vašich obav si myslím, že se článek snaží poukázat na něco, co nenastává. Je zřejmé, že se dotýkáte dobrého vztahu prezidenta republiky k církvi u nás. Tento vztah je ale naprosto legitimní, prezident si nenárokuje žádnou podporu své či jiné moci. Spíše to vidím tak, že prezident pouze morálně podporuje hodnotový systém, který vnímá s představiteli katolické církve u nás velmi podobně. Nevidím to tak, že by církev podporovala prezidentskou moc, nebo že by to po ní někdo vyžadoval, jak naznačujete.

Chápu, že váš světonázor je v rozporu s konzervativní části církve a předně se zástupcem konzervativní pravice, s prezidentem Václavem Klausem. Ovšem tento fakt a váš vnitřní rozpor by vás neměl odvádět od racionálně konstruovaných myšlenek a závěrů. Čím dále častěji u vás lze totiž naopak namísto toho vnímat účelově vedený populismus. Paradoxně je to právě on, který podporuje vzestup té nejkoncentrovanější moci v lidských dějinách. Dobře asi víte, že mluvím o procesu několika posledních desetiletí, ve kterém je svět centralizován skrze fůzi národů ve prospěch kontinentální unifikace, která jistě není konečnou představou iniciátorů tohoto procesu. Obávám se, že máte jako kněz mylnou představu o tom, co je boží a co je císařovo. Vůbec to, že si dokážete jako člověk nárokovat vědět, co je boží a co ne, je debaty a zamyšlení hodné.

Jak je tomu poslední dobou u idealistů zvykem, prosazujete svou představu dobra i za cenu nějakého toho malého zla – například populismu. Čili se v rámci podpory institucionální centralizace globální moci stavíte do pozice soudce, určujícího, co je ještě pro lidstvo únosná oběť a co již ne. Nepatří ale vzhledem ke komplikovanosti tato role spíše bohu, či přirozenému vývoji hodnot a názorů ve společnosti? Vaše podpora nedemokratických struktur a institucí není podpora přirozeného vývoje společnosti. Myslím tak, že právě vy jdete proti bohu (přirozenu) ve prospěch koncentrované moci a ne ti, na které tak hlučně ukazujete.

S pozdravem
Tomáš Kupec

Reakce Tomáše Halíka:

Milý pane Kupče,

já jsem s odpuštěním také profesor sociologie, takže o fungování společnosti něco vím a nejsem naivní idealista; kdybych Klause zblízka (i osobně) tak dobře neznal, asi bych mu také naivně a idealisticky naletěl na jeho novou hru o voliče budoucí protievropské strany, nahrávající do rukou Ruska, s nímž má podivný "nadstandardní" vztah. Nejvíc mne uráží, bere-li si do úst Benedikta XVI., mezi jehož moudrým konzervativismem (který z velké části sdílím) a vulgárními výkřiky Klausových "příkladných národovců a konzervativců" Bátory a Hájka je opravdu, ale opravdu propastný rozdíl.

Já jsem za 33 let kněžské služby doprovázel stovky a stovky lidí na cestě duchovního a mravního obrácení ke Kristu a církvi - a tak mohu snad rozeznat poctivou konverzi od účelové a pokrytecké hry mazaného politického hráče. Nezlobte se, Klausovi nevěřím.

TH

Autor: Tomáš Kupec | pátek 25.11.2011 18:00 | karma článku: 22.78 | přečteno: 1842x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Petr Řeha

Jak zabít civilizaci

Džihád jde po krku celé naší civilizaci. Nenajdeme-li k její obraně vůli, zabíjíme ji. Tentokrát možná navždy. A jestli už je nám souzeno odejít z dějin jako tolik civilizací dřívějších, ať to alespoň není poslušně a bez škubání.

17.10.2017 v 10:10 | Karma článku: 12.44 | Přečteno: 237 | Diskuse

Vladimír Havránek

U nás za 1486 korun, v Polsku stejný nákup za 940, běžte s úsměvem volit!

IDNES uskutečnila kontrolní nákupy v pěti zemích. Naše země vyšla jako nejdražší. A to i ve srovnání s Německem či Rakouskem. V těchto státech byl nákup o cca 280 korun levnější. Ochutnali jste někdy šmakuládu z Hame?

17.10.2017 v 8:49 | Karma článku: 28.37 | Přečteno: 760 | Diskuse

Dominik Hrubý

Piráti, zůstaňte na střídačce!

Pirátská strana čeří vody českého stranického systému už dlouho. A podle průzkumů má slušnou šanci získat za dva týdny mandáty v Poslanecké sněmovně.

17.10.2017 v 8:25 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 715 | Diskuse

Karel Trčálek

Volit srdcem? Paní Šichtařová je příliš velká optimistka

Autorka článku „Přiznání“ přiznává, že je spoutána zakyslými bonzáky, nepřejícími sousedy a závistivými bývalými spolužáky. Toho se chce zbavit v těchto volbách, a proto bude volit srdcem. Podaří se jí to? Pochybuji...

17.10.2017 v 8:22 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 247 | Diskuse

Karel Januška

Válka v justiční mafii II

Soud odsoudil jiného soudce, protože policie předložila soudu dokument, ve kterém obviněný soudce jednal v rozporu se zákonem (přijal úplatek). Rozsudek nad obviněným soudcem nenabyl právní moci. Obviněný soudce se odvolal.

17.10.2017 v 8:22 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 167 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.